Cel główny projektu

Celem projektu jest aktywna integracja 60 UP, w tym 36 K zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zamieszkujących obszar 4 powiatów woj. kujawsko – pomorskiego, poprzez realizowane od 03.2022 r. do 06.2023r. zindywidualizowane i kompleksowe działania umożliwiające włączenie społeczne i powrót na rynek pracy. Wsparcie w projekcie kierowane jest do 60 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zamieszkujących na terenie powiatów inowrocławskiego, mogileńskiego, radziejowskiego i żnińskiego, w tym 10% mieszkańców terenów rewitalizacji wyznaczonych w LPR oraz w tym 8 osób z niepełnosprawnościami. Wsparcie obejmie 20 osób biernych zawodowo i 40 osób bezrobotnych. Każdy z 60 uczestników otrzyma wsparcie w oparciu o pogłębioną analizę i identyfikację potrzeb i opracowaną Indywidualną Ścieżkę Reintegracji.

Projekt oferuje wszystkim uczestnikom wsparcie przy wykorzystaniu instrumentów/usług aktywnej integracji o charakterze społecznym (specjalistyczne indywidualne poradnictwo, grupowe formy wsparcia, trening kompetencji i umiejętności społecznych, grupy wsparcia, animację lokalną). Drugim rodzajem wsparcia są dobrane przy pomocy doradcy zawodowego adekwatnie do indywidualnych potrzeb i deficytów: szkolenia/kursy umożliwiające nabycie, podniesienie lub zmianę kwalifikacji i kompetencji zawodowych dla 45 osób, szkolenia komputerowe podnoszące kluczowe kompetencje umożliwiające aktywizację zawodową dla 18 osób, a także staże zawodowe dla 15 osób i oraz indywidualne pośrednictwo pracy dla 55 osób.

Projekt skierowany jest do osób spełniających łącznie poniższe warunki, to jest do:

  1. os. mieszkających (w roz. ustawy – KC) na terenie pow. inowrocławskiego, mogileńskiego, radziejowskiego i żnińskiego -weryfikowane na podst. oświadcz.
  2. wiek co najmniej 18 lat – na podst. oświadcz. UP i weryfikacji o minimum jeden dokument urzędowy;
  3. status osoby zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, która przed zastosowaniem instrumentów i usług rynku pracy wymagają aktyw. społ. (os. biernej zawod. lub os. bezrobotnej, wobec której zastosowanie wyłącznie instrumentów i usług rynku pracy jest niewystarczające i istnieje konieczność zastosowania w pierwszej kolejności usług aktywnej integracji o charakterze społ.) – zaświadczenie w przypadku przesłanek, dla których jest to możliwe lub oświadczenie UP.
  4. niezbędnym elementem potwierdzającym zasadność udziału w proj. będzie także oświadczenie UP wskazujące, że przed zastosowaniem instrumentów i usług rynku pr. uczestnik wymaga aktywizacji społecznej. Potwierdzenie oświadczenia UP będzie miało miejsce w Ścieżce reintegracji społeczno – zawodowej.