Założenia projektowe

– zrekrutowanie na terenie całego województwa kujawsko – pomorskiego 70 uczestników projektu. Rekrutacja podzielona jest na 7 edycji (7 naborów).

Rekrutacja jest procesem składającym się z kilku etapów, w szczególności polega na złożeniu przez kandydata formularza rekrutacyjnego na określonym wzorze (załącznik nr 1 do Regulaminu rekrutacji), w którym to w części B kandydat przygotowuje wstępny opis działalności gospodarczej. Opis ten podlega ocenie przez członka komisji rekrutacyjnej. Drugim, obowiązkowym elementem rekrutacji jest rozmowa z doradcą zawodowym, weryfikująca predyspozycje kandydata/tki pod kątem przedsiębiorczości. Na etapie tym następuje także zdiagnozowanie potrzeb szkoleniowych.

– wsparcie szkoleniowe związane z przygotowaniem uczestnika/czki projektu do założenia własnych działalności. Założono 70 miejsc szkoleniowych. Szkolenia ABC Przedsiębiorczości przygotowywane będą w oparciu o formularz diagnozy potrzeb szkoleniowych (załącznik nr 5 do Regulaminu rekrutacji uczestników projektu). Szkolenia są przygotowywane w wymiarze 40 godzin, w grupach po 10 uczestników projektu (7 edycji).

Minimalny program szkolenia:

– działalność gospodarcza w kontekście przepisów prawnych;

– księgowość, przepisy podatkowe, ZUS;

– reklama/promocja;

– inne źródła finansowania działalności gospodarczej;

– sporządzenie biznesplanu i jego realizacja;

– negocjacje biznesowe;

– pozyskanie i obsługa klienta;

– radzenie sobie ze stresem i konfliktem.

– wsparcie doradcze, poprzedzające złożenie Biznesplanów w wymiarze po 4 godziny na uczestnika. Wsparcie o charakterze indywidualnych konsultacji prowadzi Ekspert dotacyjny, którego rolą jest pomoc techniczna w opracowaniu Biznesplanu, a także ocena formalna biznesplanu. Wsparcie pomaga przygotować biznesplan, tj. niezbędny dokument do założenia działalności i otrzymania wsparcia.

– udzielenie 70 dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej.

Wsparcie finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej w postaci stawki jednostkowej w wysokości 23 050,00 zł dla 70 uczestników. Warunkiem przyznania wsparcia jest pozytywna ocena złożonego biznesplanu.

Wsparcie finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej będzie wypłacane w jednej transzy, po podpisaniu umowy na dofinansowanie i po złożeniu wymaganego zabezpieczenia.

– zapewnienie pomocy finansowej (w ramach wsparcia pomostowego) każdemu prowadzącemu firmę przez 6 pierwszych miesięcy.

Uczestnicy projektu, którzy otrzymają wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej mają prawo (wsparcie fakultatywne) do otrzymania wsparcia pomostowego na okres 6 pierwszych miesięcy, licząc od dnia założenia działalności gospodarczej. Wsparcie pomostowe udzielane będzie w postaci finansowej, w kwotach netto (bez podatku VAT), na zasadach miesięcznych refundacji w średniej kwocie 2.600,00 netto (maksymalna kwota refundacji nie może przekroczyć równowartości minimalnego wynagrodzenia na dzień składania wniosku o dofinansowanie, tj. kwoty 2.800,00 netto).

Podstawą do wypłaty jest przedstawienie zestawienia poniesionych wydatków w oparciu o dokumenty księgowe.

Finansowe wsparcie pomostowe może być przeznaczone w szczególności na następujące rodzaje kosztów:

  • składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;
  • koszty opłat telekomunikacyjnych (telefon, internet, itp.);
  • wydatki na media (woda, gaz, elektryczność itp.);
  • koszty wynajmu pomieszczeń;
  • koszty zlecania usług związanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą (np. zlecenie obsługi księgowej).